הכרת המבנים מעל המערה
תאריכון היסטורי
סיור וירטואלי
שעות פתיחה
אפשרויות הגעה
מנינים קבועים
ארוח
הארוע הקרוב
חדשות
מערת המכפלה
אולמות תפילה
ארועים במערה
אומנות
ביקורי רבנים ואישים
בר ובת מצוה
ברית מילה
טופס הרשמה
מידע שימושי לשמחות
ערב ראש חדש אלול
סליחות במערת המכפלה
עשרת ימי תשובה
סוכות
חיי-שרה
פסח
יסודי
חטיבה ותיכון
חיילים ומבוגרים
תנ"ך
גמרא
מדרשים
זוהר
שעורים
אגדות
מאמרים
כתבי נוסעים
שלח תפילה
חשיבות התפילה במערה
תפילות במערה
   

ארכיון ארועים

היכונו לארועי פסח בחברון

מתחברים למורשת היהודית
בפסח בחברון

העלייה ההמונית למערת המכפלה תתקיים בימים רביעי וחמישי טז ויז בניסן.
בימים אלו המערה פתוחה כולה כולל אולם יצחק.
ביום חמישי יתקיים מופע זמר ושמחה חסידית עם מיטב אומני הזמר החסידי והמזרחי.

הארועים בחול המועד פסח בחברון יועברו בשידור חי באתר מערת המכפלה.

לצפייה במודעה ברזולוציה גבוהה

תנאי המתפללים היהודים במערת המכפלה

ב"ה

רבים מאלו שהתייחסו לנושא "מערת המכפלה כאתר מורשת לאומית", אינם בקיאים בפרטים. אנו מצרפים כאן מספר תמונות שימחישו את תנאי המתפללים היהודים במערה. התמונות צולמו בעקבות ימי הגשם, ומראות את הביצות והשלוליות שנותרו על גבי האוהל המהווה את בית הכנסת המרכזי במערה. בביצות אלו מתפתחת ירוקת והן מאגר ליתושים ולחרקים. כזכור, אנו ממתינים כבר כעשר שנים לאישור להחליף את גג הבד הקרוע בגג זכוכית נאה, חזק ויעיל.

אדמו"ר מלעלוב עלה למערת המכפלה ב"יום כיפור קטן" - ערב ראש חדש ניסן

ב"ה

 

כידוע, אדמור"י בית לעלוב היו קשורים לחברון מזה דורות. קשר זה החל בימי ר' דויד'ל מלעלוב במאה הי"ט, ונמשך עד היום. כזכור, האדמו"ר הקודם מלעלוב, ר' שמעון נתן נטע בידרמן זצ"ל נהג להגיע בקביעות לחברון ולעלות למערת המכפלה בחדשי אלול ותשרי. כעת, לאחר הסתלקותו בליל יום הכיפורים תש"ע, ממשיכה המסורת, ובנו, ר' אהרן בידרמן שליט"א, אדמו"ר מלעלוב מבית שמש, הגיע למערת המכפלה לרגל "יום כיפור קטן" – ערב ראש חודש ניסן. האדמו"ר ומאות חסידיו הגיעו בשעות אחרי הצהריים והתפללו בכוונה ודבקות את תפילות היום המיוחד. ביקור זה ממשיך מסורת של דורות, ומציין את המשך חיבור חסידי אדמור"י וחסידי לעלוב למערת המכפלה, נחלת אבות. האדמו"ר הרעיף ברכות על נציגי היישוב ופעילי מערת המכפלה במשימתם החשובה.

ברכת האילנות בשדה המכפלה
ב"ה
 
ברכת האילנות נאמרת במהלך חודש ניסן; רבים נוהגים לאמרה כבר ביום ראש חודש ניסן. הברכה נאמרת ליד עצי פרי המצויים בפריחתם. החל מהשנה ניתן לומר את ברכת האילנות בשדה המכפלה. במהלך השנים האחרונות הקים צוות מנהלת מערת המכפלה, בהתמדה ובהשקעה רבה, גן מטופח בשדה המערה. אחת מפינות הגן כוללת את שבעת המינים בהם השתבחה ארץ ישראל וכן עצים שונים בעלי חשיבות במסורת היהודית, ביניהם אתרוג. השנה יצאו ילדי תלמוד תורה מערת המכפלה לברך בגן זה את ברכת האילנות, במעמד מייסד היישוב בחברון, הרב משה לוינגר. בדבריו עמד הרב על חשיבות העצים בשדה המכפלה, והזכיר כי התורה מציינת שאברהם קנה את המערה ואת השדה סביבה, כולל את העצים שהיו בו, כפי שנכתב "ויקם שדה עפרון אשר במכפלה, השדה והמערה אשר בו, וכל העץ אשר בשדה אשר כל גבולו סביב , לאברהם למקנה לעיני בני חת בכל באי שער עירו". אנו מאחלים לרב בריאות ואריכות ימים, ומזמינים את כל הקוראים לברך את ברכת האילנות בשדה מיוחד זה.
עשרות רוכבי אופנועים, חברי "מועדון האופנועים הישראלי", הגיעו לחברון

 

המתפללים והמבקרים שהגיעו למערת המכפלה בראש חודש ניסן תש"ע חזו במחזה לא שיגרתי: עשרות רוכבי אופנועים בשלל צבעים ובקולות רועמים נראו רוכבים בשיירה ארוכה לעבר מערת המכפלה. אלו היו חברי מועדון האופנועים הישראלי, שהחליטו ל"קפוץ" לביקור בחברון. התחנה הראשונה היתה מערת המכפלה. הם החנו את האופנועים ברחבת החניה ועלו למערה, שם שמעו הסבר ממנהל המקום הרב שלום אלקובי,  וניצלו את ההזדמנות לתפילה וההתחברות עם המורשת היהודית. אחרי התייצבות לצילום משותף ליד המערה המשיכה השיירה  במסע לאורך רחוב דוד המלך בחברון עד לנקודת התצפית מעל בית העלמין היהודי העתיק, שם שמעו הסבר מדובר היישוב נעם ארנון. המראה הנשקף מהמקום הוא מרהיב, ומשקף את הבניה וההתפתחות העצומה בחלק הערבי של חברון (שאסורה כידוע על יהודים). משם המשיכו הרוכבים לבית הדסה, בו קיבלו הסברים על תולדות היישוב, הפרעות ותהליך חידוש היישוב. אחד הרגעים המרגשים בביקור במוזיאון בית הדסה היה כאשר יובל (יוקי) כהן, מצאצאי משפחת קסטל החברונית, זיהה את תמונת דודו של אביו, השופט משה חסון ז"ל, בתמונת החזרת ספרי התורה במוזיאון בבית הדסה.

המשתתפים הביעו הערכה רבה למפעל חידוש היישוב בחברון, והוזמנו לביקורים נוספים. הביקור המיוחד איפשר לילדי חברון להתרשם ממבחר אופנועים חדישים, אפשרות שאינם זוכים לה לעיתים קרובות...

 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 
לראש העמוד 
    אודות    צור קשר    מפת האתר    הוסף למועדפים    חנות מזכרות    English
עיצוב: סטודיו שלומית | הקמה: entry interactive